Rolety rzymskie to ponadczasowe rozwiązanie, łączące elegancję i funkcjonalność. Są coraz częściej wybierane jako alternatywa dla tradycyjnych zasłon czy żaluzji, co wiąże się z szeregiem ich zalet. Jednak w przeciwieństwie do zasłon czy żaluzji osłaniają okno nie z boku, lecz od góry. Dlaczego warto się na nie zdecydować i czy rolety rzymskie mają jakieś wady?

Spis treści:

  1. Łatwe zdejmowanie i zakładanie
  2. Idealny dodatek do małych pomieszczeń
  3. Uniwersalność
  4. Praktyczne parametry
  5. Czy rolety rzymskie mają wady?

Sprawdź też: Z jakiego materiału wybrać rolety rzymskie?

Łatwe zdejmowanie i zakładanie

Rolety rzymskie można bez większego problemu zdjąć i ponownie założyć. Ma to duże znaczenie gdy chcemy je uprać lub sezonowo zmienić na inne. W tej kwestii przypominają materiałowe zasłony. Są więc praktyczne i proste w utrzymaniu czystości. Na rynku spotkać można wiele kolorów i wzorów (także z motywami świątecznymi), dlatego możemy dobrać rolety rzymskie do aranżacji wnętrza, okoliczności czy własnych preferencji.

Idealny dodatek do małych pomieszczeń

Rolety rzymskie sprawdzą się zarówno w dużych pomieszczeniach, jak i tych mniejszych, co jest jedną z ich największych zalet. Ponieważ osłaniają okna od góry, nie zajmują miejsca po ich bokach. Dla porównania – aby założyć zasłonę potrzeba dodatkowych 10 cm po lewej i po prawej stronie okna. Dzięki temu rolety rzymskie przyczyniają się do optycznego powiększenia przestrzeni.

Dodatkowo nie zasłaniają ściany poniżej parapetu, schodząc jedynie do jego poziomu. Przestrzeń niżej można dowolnie wykorzystać lub po prostu pozostawić ją bez żadnych ingerencji, co także optycznie powiększy pomieszczenie. 

Uniwersalność

Ze względu na duży wybór kolorystyki, materiałów i wzorów, rolety rzymskie nadadzą się do każdego pomieszczenia – nie ważne, czy będzie ono duże czy małe. Nieistotny jest nawet styl aranżacji. Rolety rzymskie sprawdzą się we wnętrzach glamour, minimalistycznych, skandynawskich, rustykalnych, ciepłych i rodzinnych czy nowoczesnych. Tego samego nie można natomiast powiedzieć o klasycznych roletach, które nie zawsze odnajdą się w każdym stylu. 

Kolejną zaletą jest fakt, że kupując rolety rzymskie nie mamy dużych ograniczeń odnośnie ich wymiarów. Możemy dobrać je nawet do bardzo dużych okien. Mimo większych rozmiarów ich montaż i demontaż wciąż pozostaje prostą sprawą.

Praktyczne parametry

Poza tym, że rolety rzymskie pięknie się prezentują, świetnie spełniają swoją podstawową funkcję, jaką jest ochrona pomieszczenia przed nadmiarem światła słonecznego. Dostęp światła można regulować, jeśli jednak zasłonić całe okno, jesteśmy maksymalnie chronieni przed słońcem. Dokładne zaciemnienie ma znaczenie zwłaszcza w sypialniach i pokojach dziecięcych. Rolety rzymskie chronią przed upałami i wzrokiem osób z zewnątrz, gwarantując domownikom prywatność.

Czy rolety rzymskie mają wady?

Rolety rzymskie praktycznie nie mają wad, choć niektóre osoby uważają, że dłuższy czas oczekiwania na ich wykonanie jest sporym minusem. W większości przypadków nie możemy ich bowiem kupić w sklepie, lecz zamawiamy na wymiar. Dla innych to zaleta, jako że produkt zostanie przygotowany specjalnie do naszych potrzeb i oczekiwań. 

Wadą rolet rzymskich może być ich widoczność w oknie podczas oglądania domu z zewnątrz. Nawet po odsłonięciu okna zauważymy część materiału. Na tę kwestię nie znajdziemy żadnego sposobu, jednak i to można zamienić w zaletę. Widoczność kawałka rolety nadaje domowi charakteru i pewnego oryginalnego stylu.