Rolety rzymskie można spotkać w polskich domach coraz częściej. Skąd bierze się ich popularność? Przede wszystkim to świetny sposób na metamorfozę każdego wnętrza. Szeroki wybór wzorów i kolorów sprawia, że zawsze znajdziemy coś dla siebie, bez względu na aranżację pomieszczenia. To również jedna ze skuteczniejszych opcji na uchronienie się przed ciekawskimi spojrzeniami przechodniów czy sąsiadów. Warto jednak wiedzieć, z czego powinny być zrobione, aby w jak największym stopniu mogły pełnić swoje funkcje.

Spis treści:

  1. Materiały na rolety rzymskie
  2. Jakie rolety rzymskie wybrać?
  3. Dlaczego warto mieć w domu rolety rzymskie?

Sprawdź też: Rolety rzymskie – zalety i wady tego rozwiązania

Materiały na rolety rzymskie

Rolety rzymskie są niezwykle uniwersalne i praktyczne – do ich wykonania można użyć niemal każdego materiału, od syntetycznego po naturalny (choćby taki jak len czy bawełna). Na co zwracać szczególną uwagę?

  • materiał nie może być zbyt ciężki i sztywny, ponieważ będzie się źle układał
  • materiał nie może być zbyt lekki, ponieważ roleta będzie przepuszczać światło lub odkształcać się podczas prania

Dużą popularnością cieszą się rolety rzymskie z tkanin firanowych, których wybór jest ogromny. Można wybrać tkaninę o połyskującym wykończeniu lub subtelnie zdobioną, a także przebierać w różnych wzorach. To rozwiązanie sprawdzi się szczególnie dobrze w pomieszczeniach nowoczesnych, choć ze względu na duży wybór rodzajów dopasujemy taką roletę dla każdego innego miejsca.

Alternatywą dla tkanin firanowych są tkaniny zaciemniające, które wyjątkowo dobrze chronią pomieszczenie przed nadmiarem światła oraz zbędnym nagrzewaniem się w okresie letnim. Zapewniają maksimum prywatności. 

Kolejną opcją są rolety rzymskie z welwetu. Polecane zwłaszcza tym, którzy cenią sobie przytulny, ciepły wystrój wnętrz. Wprowadzają bowiem nie tylko modny klimat, ale i rodzinną atmosferę. Welwet jest przyjemny w dotyku, przez wiele osób uznawany wręcz za luksusowy materiał.

Jakie rolety rzymskie wybrać?

Ostateczny wybór zależy od kilku czynników. W pierwszej kolejności należy zastanowić się czy rolety będą łączone z zasłonami czy może mają być jedynym elementem zasłaniającym okno. W pierwszym przypadku lepiej zdecydować się na tkaninę firanową – wówczas oba elementy idealnie się ze sobą skomponują. Przezierna tkanina firanowa będzie pełnić rolę estetyczną i dekoracyjną, zaś zasłony – zaciemniającą. 

Z kolei w drugim przypadku mamy całkowitą dowolność wyboru. Jednak jeśli zależy nam na całkowitej ochronie wnętrz przed spojrzeniami ciekawskich osób oraz przez nadmiernym słońcem, rolety rzymskie z tkanin zaciemniających okażą się strzałem w dziesiątkę. Bez względu na ostateczny wybór, rolety rzymskie będą doskonałym uzupełnieniem aranżacji mieszkania. 

Dlaczego warto mieć w domu rolety rzymskie?

Rolety rzymskie stanowią kwintesencję elegancji i stylu. Są ponadczasową alternatywą dla klasycznych żaluzji drewnianych czy firan. W momencie podnoszenia rolety tworzy ona zgrabną harmonijkę, co w oryginalny sposób pełni funkcję dekoracyjną. To rozwiązanie dla osób ceniących sobie nietuzinkowe i praktyczne dodatki.

No właśnie – co z kwestią praktyczności? Otóż dzięki roletom rzymskim mamy możliwość kontroli oświetlenia pomieszczenia promieniami słonecznymi oraz zabezpieczenie go przed światem zewnętrznym. W zależności od tkaniny, którą wybierzemy, taka ochrona będzie przebiegać w większym lub nieco mniejszym stopniu. Dodatkowo rolety rzymskie są proste w montażu i demontażu, można precyzyjnie dopasować je do każdego okna, a ich duża wytrzymałość sprawi, że będą służyć nam przez wiele lat.