Okna dachowe prezentują się wyjątkowo dobrze i wprowadzają do pomieszczeń charakterystyczny klimat. W przypadku poddaszy ich obecność jest wręcz koniecznością ze względu na skośną strukturę dachu. Przez takie okna wpada znacznie więcej promieni słonecznych, dlatego dobrym pomysłem jest montaż odpowiednich rolet. Zwykłe niestety się nie sprawdzą – które warto więc wybrać?

Okna dachowe a tradycyjne rolety

Okna dachowe montuje się pod pewnym kątem, dlatego tradycyjne rolety nie przylegałyby do szyby, ale zwisały w dół. Efekt? Nieestetyczny wygląd, niepotrzebne zajęcie dodatkowego miejsca oraz brak ochrony przed promieniami słonecznymi. Pod żadnym względem nie będzie to dobry wybór.

Przede wszystkim – parametry użytkowe

Wybierając rolety do okien dachowych warto zwrócić uwagę, aby:

  • chroniły pomieszczenie zarówno przed słońcem, jak i przed nadmiernym przegrzewaniem się
  • estetycznie się prezentowały i pasowały kolorystyką do aranżacji wnętrza
  • nie były zbyt ciężkie
  • były przeznaczone do okien dachowych

Takie rolety posiadają zazwyczaj specjalny mechanizm sprężynowy pozwalający utrzymać tkaninę lub inny materiał w ścisłym kontakcie z szybą. Na końcu posiadają wszyte niewielkie klamki, którymi można regulować poziom odsłonięcia okna. Tradycyjne sznurki nie sprawdziłyby się z oczywistych względów.

Jak dobrać rolety do okien dachowych?

Najlepszym rozwiązaniem jest kupno rolet do okien dachowych u producenta, od którego mamy okna. Bez względu na to należy jednak zwrócić uwagę na odpowiedni rozmiar rolet. W tym celu mierzymy długość i szerokość okna, a następnie porównujemy uzyskane wymiary z tabelą dostępną na stronie producenta rolet. Jeśli nie znajdziemy zbliżonych parametrów zawsze można zdecydować się na szycie na miarę.

Ważny jest także materiał, z którego wykonano rolety. Gładkie tkaniny sprawdzą się zarówno w sypialni, jak i w pokoju dziennym, z kolei te plisowane nadadzą wnętrzom wyjątkowy, ekskluzywny charakter. Gdy dostęp do okien dachowych jest utrudniony, dobrą opcją będzie wybór rolet ze sterowaniem automatycznym.