Firany to nie tylko element dekoracyjny, ale również delikatne zabezpieczenie wnętrz przed ciekawskimi spojrzeniami sąsiadów czy przechodniów. Można je łączyć z zasłonami lub stosować samodzielnie. Zawsze prezentują się nienagannie i wprowadzają do pomieszczeń rodzinny klimat. Ważne jednak, aby firany zostały odpowiednio dobrane, zwłaszcza pod kątem rozmiarów.

Odpowiednia długość firan

Długość firan w dużym stopniu zależy od naszych preferencji. Powinniśmy wiedzieć czy ma sięgać podłogi, parapetu czy może kończyć się znacznie wcześniej (zwłaszcza, gdy ma asymetryczny krój). W pierwszym przypadku pamiętajmy, że firana nie powinna kończyć się idealnie równo z podłogą – warto zachować 1-2 cm zapasu, aby nie zbierała kurzu i nie brudziła się. Z kolei zbyt krótka firana wyglądałaby nieestetycznie.

W przypadku parapetów mamy 2 możliwości – firany kończące się 1-2 cm przed parapetem oraz te kończące się 5-10 cm za nim. W ten sposób nie opierają się o parapet, lecz kończą przed grzejnikami, które montowane są zwykle w tym miejscu. Oba rozwiązania są estetyczne i eleganckie.

Jak zmierzyć długość firan?

Konieczny będzie metr krawiecki. Mierzymy nim odległość między karniszem, a miejscem, w którym chcemy, aby kończyła się nasza firana. Przykładowo, będzie to odległość między karniszem a podłogą, od czego odejmujemy 1-2 cm.

Odpowiednia szerokość firan

Jeśli chodzi o szerokość, powinna ona obejmować całe okno, a wręcz kończyć się kilka centymetrów poza jego krawędziami. To jednak nie wszystko. Pod uwagę należy wziąć także marszczenia, dzięki którym dowolnie będziemy mogli układać firany. W praktyce uważa się, że szerokość powinna stanowić 1,5 szerokości okna, zaś jeśli chcemy uzyskać mocny efekt marszczenia – mnożymy długość karnisza razy 2.

Jak zmierzyć szerokość firan?

Przyjmuje się, że po obu stronach powinien być zapas materiału, dlatego mierzymy okno i dodajemy do uzyskanego wyniku około 40-60 cm. Dzięki temu po obu stronach okna będziemy mieć zapas 20-30 cm firany. Uzyskany wynik dodatkowo mnożymy razy 2. Otrzymamy optymalną szerokość firany dla naszego okna.

Firany na wymiar Warszawa

Często zdarza się, że sklepy nie oferują poszukiwanej przez nas firany. Zwłaszcza, gdy posiadamy niestandardowe wymiary okien. Wówczas najlepszym rozwiązaniem jest szycie firan na miarę. Wystarczy wybrać tkaninę zgodnie z naszymi preferencjami (zwykle sklepy i punkty krawieckie oferują spory wybór materiałów firanowych), a następnie podać specjalistom uzyskane wymiary okien, zgodnie z powyższymi wskazówkami. Mamy wówczas pewność, że zakupione firany będą idealne z naszymi oczekiwaniami.