Rolety rzymskie cieszą się niemalejącą popularnością ze względu na połączenie niezwykłej funkcjonalności z estetyką i oryginalnym efektem wizualnym. Po zwinięciu układają się w eleganckie fałdy stanowiąc dodatkową ozdobę pomieszczenia. Dla osób mających do czynienia z roletami rzymskimi po raz pierwszy trudnością może się okazać ich montaż. W praktyce nie jest to nic trudnego, czynność wymaga jedynie podstawowej wiedzy i odrobiny motywacji. Wyróżniamy kilka sposobów montażu.

Rodzaje montażu rolet rzymskich

Montaż rolety do sufitu sprawdzi się w każdym pomieszczeniu, optycznie zwiększając jego przestrzeń. Jest również stabilniejsze od innych sposobów i sprawia, że pomieszczenie nabiera znacznie lepszych proporcji. Należy zwrócić uwagę, aby pakiet rolety po podciągnięciu nie był większy niż nadproże, ponieważ uniemożliwi to bezproblemowe otwarcie okna.

Montaż do wnęki zapewnia wyjątkowy efekt wizualny, ma jednak kilka wad. Uniemożliwia otwarcie okna (chyba, że mamy do czynienia z oknem przesuwanym lub otwieranym do góry) i uwidacznia wszelkie niedoróbki wnęki okiennej. Może także ograniczyć światło wnęki nawet o 25%. Mimo tego, ze względu na swoje walory estetyczne jest często wybieranym rozwiązaniem.

Z kolei montaż rolety rzymskiej do nadproża sprawdzi się szczególnie w pomieszczeniach bardzo wysokich lub w przypadku wąskich okien. Wadą może być gromadzący się kurz, jednak przy regularnych porządkach nie będzie on zbyt dużym problemem. 

rolety rzymskie

Montaż rolet rzymskich – jak przebiega?

Zazwyczaj wraz z zakupem rolet rzymskich otrzymujemy instrukcję montażu. Jeśli tak się nie stanie lub po prostu ją zgubimy – nic straconego. W pierwszej kolejności należy sprawdzić kompletność potrzebnych elementów:

  • rolety
  • uchwyty montażowe
  • śruby i łańcuszki do sterowania roletą
  • listewki

Następnie należy wyznaczyć miejsce montażu zgodnie z własnymi preferencjami. Tutaj należy zachować szczególną ostrożność i dokładność, najlepiej pomagając sobie poziomicą. Wszelkie braki symetrii i krzywizny będą mocno rzucać się w oczy. W dalszym ciągu wywiercamy otwory lub – w przypadku montażu na ramie okna – nakładamy uchwyty na ramę i przyklejamy je do niej przy użyciu elementów pokrytych klejem. W pozostałych przypadkach przykręcamy uchwyty do ściany lub sufitu dołączonymi do zestawu śrubami. 

Teraz pozostaje jedynie zamocowanie rolet rzymskich w przyczepionych już na swoim miejscu uchwytach i sprawdzenie, czy cały mechanizm działa tak, jak powinien. Bardzo ważne jest, aby mechanizm sterujący znalazł się po odpowiedniej stronie, zwykle zewnętrznej. 

Dodatkowa opcja poprawiająca estetykę

Rolety rzymskie same w sobie prezentują się niesamowicie, jednak wiele osób dodatkowo decyduje się na zamontowanie paneli maskujących czy listw dekoracyjnych. Takie elementy z reguły nie są dołączone do zestawu i należy zakupić je odrębnie. Wykończenie montażu rolet rzymskich w ten sposób ma wielu zwolenników – osoby preferujące oryginalne i nietuzinkowe rozwiązania mogą rozważyć opcję.