Drewniane żaluzje prezentują się wyjątkowo elegancko i wprowadzają do pomieszczenia ciepły, rodzinny klimat. Pasują zarówno do klasycznych, jak i nowoczesnych czy rustykalnych wnętrz. Należy mieć na uwadze, że ich montaż wymaga szczególnego dbania o czystość, ponieważ na powierzchni lameli z czasem będzie gromadzić się kurz. W jaki sposób czyścić żaluzje drewniane, aby nie uległy zniszczeniu?

żaluzja drewniana

Czyszczenie żaluzji drewnianych z kurzu

Drewno ma właściwości antystatyczne, co oznacza, że kurz nie osiada na nim tak bardzo jak na innych powierzchniach. Mimo tego przy braku czyszczenia po pewnym czasie na pewno zauważymy warstwę kurzu. Najlepiej regularnie (przynajmniej raz w tygodniu) oczyścić lamele żaluzji przy użyciu specjalnej szczotki do kurzu. Jej długie włosie przyciąga cząsteczki kurzu i sprawia, że nie wirują one w powietrzu.

Aby czynność była efektywna i łatwa należy ustawić żaluzje w pozycji zamkniętej ku górze i oczyścić całą ich powierzchnię. Następnie zmieniamy ustawienie lameli na pozycję zamkniętą ku dołowi i powtarzamy czynność. Alternatywą dla szczotki jest ręczny odkurzacz z odpowiednią nakładką (zwykle ssawka zakończona miękkim włosiem).

Czyszczenie żaluzji drewnianych z zabrudzeń

W niektórych przypadkach może się okazać, że zamiatanie kurzu nie jest wystarczające. Zwłaszcza, gdy unikaliśmy czyszczenia żaluzji drewnianych przez dłuższy czas bądź doszło do ich zabrudzenia, np. jedzeniem. W przypadku mniejszych zabrudzeń wystarczająca może się okazać zwykła, ciepła woda. Moczymy w niej miękką szmatkę z mikrofibry i przecieramy lamele.

Z kolei przy starszych i mocniejszych zabrudzeniach warto zaopatrzyć się w preparat do czyszczenia drewna. Jest on nie tylko skuteczny i bezpieczny dla drewnianych żaluzji, ale również bardzo wydajny. Kupno jednego opakowania wystarczy na długi czas, nawet przy częstych porządkach.

O czym warto pamiętać?

Czyszcząc drewniane żaluzje należy pamiętać, aby unikać długotrwałego ich moczenia w wodzie lub dłuższego utrzymywania na powierzchni lameli wszelkich preparatów. Nawet, jeśli są one dedykowane elementom drewnianym. Czyszczenie powinno odbyć się sprawnie i szybko, a po jego zakończeniu żaluzje powinny pozostać suche. Nie stosujemy do tego silnych detergentów ani nie moczymy całych żaluzji w misce z wodą.

Co istotne – czyszczenie żaluzji drewnianych wodą czy specjalnymi preparatami nie powinno odbywać się zbyt często. Raz na parę tygodni w zupełności wystarczy, w między czasie można natomiast oczyszczać ich powierzchnię z kurzu. W tej czynności nie mamy żadnych ograniczeń.