Rolety rzymskie to funkcjonalne i niezwykle estetyczne rozwiązanie. Jak w przypadku wszystkich innych dekoracji okiennych, one również wymagają regularnego czyszczenia. Dzięki temu dłużej zachowają nienaganny wygląd i nie będą siedliskiem roztoczy. Wbrew pozorom są bardzo proste w utrzymaniu czystości – nawet, jeśli zostały wykonane z delikatnych tkanin. Jak powinno więc wyglądać pranie rolet rzymskich? 

Czyszczenie rolet rzymskich – krok po kroku

Czyszczenie rolety rzymskiej jest proste i wygodne. W praktyce dbamy o nią tak samo, jak o tradycyjne zasłony. W obu przypadkach bierzemy pod uwagę rodzaj tkaniny, a następnie dopasowujemy do niej dalsze czynności.

Większość rolet rzymskich mocuje się na oknie za pomocą rzepów. Demontaż będzie więc polegał na odpięciu ich i zdjęciu dekoracji, co zajmuje dosłownie chwilę. Wcześniej należy odczepić podtrzymujące sznurki i wyciągnąć je z kółeczek przelotowych. Zdejmij roletę i usuń wszystkie elementy usztywniające, które mogłyby odkształcić się w bębnie pralki lub zniszczyć materiał. Wyjmij także listwy obciążające. Tak przygotowana roleta rzymska jest gotowa do prania, dalsze czynności zależą jednak od materiału, z którego została wykonana.

Jak prać rolety rzymskie w pralce?

Rolety rzymskie wykonane z bawełny lub poliestru włóż do pralki i nastaw odpowiedni program. Zaleca się pranie w niskiej temperaturze, optymalnie w 30 stopniach Celsjusza, z lekkim wirowaniem.

Jeśli nie jesteś pewny parametrów, wystarczy znaleźć metkę serwisową na tkaninie. Pamiętaj, że w przypadku cienkich tkanin najlepiej w ogóle zrezygnować z wirowania.

Do prania rolet rzymskich używamy detergentu zgodnego z materiałem, z którego je wykonano.

Rolety rzymskie wykonane z delikatnych tkanin pod wpływem wysokiej temperatury i szybkich obrotów zwyczajnie się zniszczą. Jednak przy zachowaniu wszelkich zasad i środków ostrożności, nawet częste pranie nie wpłynie negatywnie na ich wygląd.

Miej na uwadze, aby rolety rzymskie w jasnych kolorach prać oddzielnie od tych ciemnych. 

Jak usunąć mocniejsze zabrudzenia?

Może się zdarzyć, że roleta rzymska przez długi czas nie była prana lub została mocno zabrudzona.

Taką tkaninę warto wcześniej namoczyć w zimnej wodzie, a dopiero później umieścić w pralce.

Dalsze postępowanie niczym nie różni się od przedstawionego wyżej. 

Prasowanie rolet rzymskich 

W niektórych przypadkach tkanina po praniu jest mocno pogięta. Nie każdą można jednak wyprasować. Rolety rzymskie posiadające trwałe plisy lub pokryte warstwą gumy najlepiej ponownie zawiesić, mocując listwę obciążającą.

Wraz z upływem czasu zagniecenia samoistnie się rozprostują. Niekiedy roletę rzymską możemy wyprasować – podejmując decyzję o włączeniu żelazka kieruj się oznaczeniami na matce serwisowej. 

Jak czyścić rolety rzymskie z delikatnych tkanin?

Szczególnie delikatnie należy obchodzić się z tkaninami barwionymi (zwłaszcza o intensywnych odcieniach) oraz wykonanymi z innych materiałów, np. z domieszką wełny.

Jeśli nie chcesz prać w pralce takich rolet rzymskich, najlepiej oddać je do profesjonalnej pralni chemicznej, gdzie zostanie wyczyszczona na sucho. W przypadku braku takiej możliwości alternatywą będzie pranie ręczne z użyciem delikatnych środków piorących. 

Zamontuj czystą roletę rzymską na oknie

Po wypraniu czekamy, aż rolety wyschną, po czym możemy je ponownie zamontować na oknie. Najpierw jednak zamontuj ponownie elementy usztywniające i listwy obciążające. Następnie wykonuj czynności opisane przy demontażu, jednak w odwrotnej kolejności. Za pomocą rzepu przyczep tkaninę do górnej kasety mechanizmu, załóż blokady na sznurki i ciesz się estetyczną prezencją swojej rolety rzymskiej.

Zarówno demontaż, jak i samo czyszczenie rolet rzymskich oraz ponowny montaż są nieskomplikowanymi czynnościami. Wystarczy odrobina wiedzy i motywacja.